Kulak Akupunkturu Uygulaması

Bir mikro-sistem akupunktur yöntemi olan kulak akupunkturu iki şekilde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çin ve çevresinde “Çin Kulağı” olarak bilinen mikrosistem akupunkturu yanında Avrupa’da daha yaygın olarak kullanılan Poul Nogier tarafından geliştirilmiştir. Bazı bölümderde farklı irdelenen kulak akupunktur modelleri modern Aurikuloterapinin temelini oluşturmuştur.

Sistem Nogier kulağında (Fransın kulağı olarak da bilinir) ters dönmüş baş aşağıya duran bir cenini temsil eden kulak anatomisi üzerine oturtulmuştur. Yansıyan bölgeler organlar ve vücudun bölümleri ile ilgili olup hem hastalık ya da fonksiyon bozukluğu teşhisinde hem de tedavisinde kullanılmaktadır.

Bazı hastalıklarda sadece kulak akupunkturu yeterli olmakta iken vücut + kulak akupunkturunun beraber kullanıldığı hastalıklar da oldukça çoktur. Karar hastalığa göre verilir ve uygulanır. Beraber uygulanacağı zaman kulak ve vücuda uygulama yapıldıktan sonra kulağa kalıcı tohum ya da milimetrik iğneler bırakılır. İğenelerin kalış süreleri kullanılan iğnenin cinsine göre değişmekle birlikte standart iğne ve tohumlar genellikle bir hafta kadar kalırken ASP kulak iğneleri kendi düşene kadar bırakılmaktadırlar. Genellikle ASP iğneleri 5 gün ile 2 hafta arasında düşerler.

Kullanılan tüm malzemeler steril ve tek kullanımlık olduğundan enfeksiyon riski taşımamaktadır. İğne seçimi uygulama nedeni, hastalığın ve hastanın durumuna göre yapılmaktadır.

Doç.Dr.Gürkan Genç