Akupunktur Genel Bilgi

Neden akupunktur?

 

Her şeyden önce, akupunktur yan etkisiz ve semptomatik olduğu kadar, nedene yönelik de tedavi imkanı sağlayan bir yöntemdir. Akupunktur uygulaması, hastalıkların tedavisinde tek başına kullanılabildiği gibi diğer tedavilerin etkisinin ve başarısının arttırılması amacı ile de kullanılabilmektedir. Bir çok hastalıkta ilaç etkinliğinin artırılması-yan etkilerinin azaltılması amacı ile uygulanabilen akupunktur, sağlıklı yaşamın desteklenmesi ve sağlıklı kalmak amacı ile de yapılabilir. Yan etkisi olmayan bu yöntem, ilaç kullanmak istemeyen hastalar için de tercih sebebi olmaktadır.

Akupunktur nedir?

Akupunktur vücudun fonksiyonlarının düzelmesini ve doğal yollarda herhangi bir ilaç uygulamadan vücudun kendi kendini iyileştirmesi için kullanılan bir metottur. Bu metot sadece ince iğneler ile uygulanabildiği gibi noktalara sıcak uygulama, elektrik stimülasyonu ya da laser uygulanarak yapılabilir.

Akupunktur nasıl çalışır?

Klasik Çin tıbbına göre vücudumuzda çeşitli enerji kanalları bulunmaktadır. Bu kanallardan derin ve yüzeyel dokularda düzenli bir paternde enerji akışı gerçekleşmektedir. Enerji kanalları meridyenler olarak adlandırılırlar. Meridyenlerden akan enerjinin dokuları temizleme ve besleme işlevleri vardır. Enerji akışında bir tıkanma olduğunda nehrin önüne çekilen bent gibi bir etki ile öncesinde enerji fazlalığı ardında azlığı ile ilgili bulgular ortaya çıkar. Meridyen üzerindeki organ ya da dokularda bu durum semptomlar olarak karşımıza çıkar.

 

Modern tıp olarak akupunktur iğnesi ile oluşan reaksiyon bilimsel olarak şu şekilde açıklanmaktadır. Sinir sisteminin belirli noktalar ile uyarılması sonucunda kas, beyin dokusu ve spinalkordda çeşitli enzimlerin salınmasına neden olur. Bu enzimler vücudun kendi kendini regüle edici olan savunma sistemini aktive eder. Bu şekilde vücut kendi kendini doğal yollardan tamir etmeye başlar, ağrı, rahatsızlık hissi, fiziksel ve emosyonel düzelme sağlanır.

Akupunkturun kullanım alanları nelerdir?

Medikal akupunktur kullanım alanları üç ana başlık altında incelenebilir;

  • Hastalıklardan korunma
  • Sağlık ve vücudun iyilik halini arttırma
  • Çeşitli hastalıkların tedavisi

Genel olarak akupunkturun ağrı kontrolünde kullanıldığı bilgisi yaygınsa da eğitimli ellerde bir çok hastalık tedavisinde kullanılabilmektedir. İlaveten, akupunktur tek başına tedavi stratejilerinde kullanılabildiği gibi diğer medikal tedavilere de destek ve tedavi etkisini arttırma amaçlı da kullanılabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı akupunkturun tedavide kullanıldığı medikal durumlar raporunda; (http://apps.who.int/medicinedocs/pdf/s4926e/s4926e.pdf) aşağıdaki tabloda bir kısmı verilen çeşitli endikasyonlar yer almaktadır.

Depresyon Hemoroid Allerji Osteoartoza bağlı ağrılar
Anksiyete Akut-kronik gastrit Rhinitis Baş ağrıları
Uyku problemleri Reflü Sinüzit Karpal tünel sendromu
Kas ağrısı, şişlik, tutulma İrritabl kolon Tekrarlayan akciğer enfeksiyonları Boyun ağrısı
Tendinit Spastik kolon Bronşit Bel ağrıları
Burkulmalar Konstipasyon (kabızlık) Astım Siyatik
  İshal   Boyun tutulmaları
      Fibromyalji
       
       
İdrar kaçırma Mensturasyon problemleri Bağımlılık tedavileri Esansiyel hipertansiyon
Dikkat eksikliği İnfertilite Iştah kontrolü  
Konsantrasyon Premenstrual sendrom    
Tüp bebek Dismenore    
  Menapoz sonrası problemler    
     

 

Eğer yukarıdaki liste dışındaki hastalıklar ile ilgili sorularını oldursa lütfen medikal akupunktur uzmanınız ile irtibata geçiniz.

Kaç seans tedaviye ihtiyacım var?

 

Tedavi sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Kompleks ve uzun süredir var olan hastalıklarda haftada bir ya da iki seans tedavi ile birkaç ay tedavi gerekebilirken, akut durumlarda ve sağlığı koruma amaçlı yapılan uygulamalarda çok daha az seans sayıları yeterli olmaktadır.

Bu uygulamaların herhangi bir yan etkisi var mı?

 

Genellikle hayır. Enerji vücutta tekrar düzgün akmaya başladığında vücuttaki enzimler ve bazı maddeler salınmak sureti ile iyileşme süreci başlar. Nadir olarak orjinal semptomlar birkaç gün için artabilir veya iştah değişiklikleri, barsak alışkanlıklarında değişiklikler ya da emosyonel değişiklikler kısa bir süreliğine görülebilir. Ancak bunlar sorun değil akupunkturun çalışmaya başladığının göstergesidir. Sıklıkla ilk seanslar sırasında derin bir gevşeme ve rahatlama hissi olmaktadır. Oluşan bu nadir durumlar tedavi gerektirmez ve kısa bir dinlenme periyodu ile düzelirler.

Ne tür iğneler var? İğneler acıtır mı?

 

Her insanın akupunktur iğnesine karşı verdiği cevap farklı olmaktadır. Bazı insanlar iğnenin battığını bile hissetmezken bazıları hafif bir his duyabilmektedir. Akupunktur iğneleri çoğunlukla paslanmaz çelikten ve çok ince yapıda olmaktadır. Bazı tedavilerde altın ve gümüş iğneler de kullanılmaktadır. Ancak hiçbir zaman uygulama esnasında duyulan his, bir enjeksiyon ya da kan alınırken duyulan his kadar değildir. İğneler “disposible” yani tek kullanımlık olmasından ve steril olmasından dolayı enfeksiyon riski taşımamaktadır.

 

Akupunktur gerçekten işe yarıyor mu?

 

Evet. İlk resmi yazıların M.Ö. 200’lü yıllarda olduğu düşünülürse 2000 yıldan fazladır bu metot başarı ile kullanılmaktadır. Günümüzde modern tıp hastaneleri ve üniversiteleri kurulurken doğuda beraberinde akupunktur hastaneleri de beraber kurulmaya başlanmıştır. Asya, Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak akupunktur kullanılmaktadır. Tek başına kullanılabildiği gibi, batı tıbbını tamamlayıcı ve destekleyici olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. En önemli nokta tüm şikayetlerin doktorunuza iletilmesi ve tedavinin bu doğrultuda en doğru şekilde yapılmasıdır.

 

Akupunkturun işe yaraması ve faydalanmam için Akupunkturun etkisine inanmak zorunda mıyım?

Hayır. Akupunkturun kedi, köpek at ve diğer birçok hayvanda yapılmış çok sayıda çalışmaları bulunmaktadır. Bu hayvanların iyileşmesi sırasında inanç söz konusu olmamıştır. Pozitif bir düşünce tedavinin etkisini güçlendirebilir, ya da negatif bir yaklaşım etkiyi belki bir miktar maskeleyebilir. Bu nedenle nötr düşünce herhangi bir etki yapmayacaktır (Akupunkturun etki edip etmeyeceğini bilmiyorum gibi).

Akupunktur tedavisi yapılan gün yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler

Tedavinin etkinliğinin arttırılması için bazı önerilere uyulmasında fayda vardır,

  • Seanstan 6 saat önce ve sonrasında aşırı egzersiz, alkol tüketimi önerilmemektedir.
  • Alışık olmadık bir şekilde aşırı yemek yemek seanstan hemen önce ve sonra önerilmemektedir.
  • İlk birkaç seans için seans sonralarında yoğun aktivite içerisinde olmamanız, en azından en üst performans çalışmanız gerekecek bir iş yapmamanız için planınızın yapılmasını tavsiye ediyorum. Bazen ilk seanslardan sonra biraz dinlenme ihtiyacı hissedilebiliyor.
  • Tedavi sonrası semptomlarınızın, emosyonel durumunuzun, uyku düzeninizin ve diğer şikayetlerinizin durumu mutlaka kaydedilmeli ve doktorunuza sonraki seansta bildirilmelidir ki tedavinize en uygun şekilde sürdürülebilsin.
  • Mevcut kullandığınız ilaçlarınızı kesmeden devam etmeniz gerekmektedir. İlaç kesilmesi ya da azaltılması mutlaka ilacı başlayan doktor tarafından yapılmalıdır.

Doç.Dr. Gürkan Genç

Randevu için: 3121919-3726