Kozmetik Akupunktur ile yüz ve boyun estetiği uygulamaları Doç.Dr.Gürkan Genç tarafından uygulanmaktadır. Uygulanan method Mei Zen methodudur. Kozmetik Akupunktur, yüz ve boyundaki cilt görüntüsünün yanında daha sağlıklı olmak ve görünmek için yapılan bir estetik ve anti-aging tedavisidir.

Amaç cildin kollajen yapını arttırarak kendini onarması ve yenilemesini sağlamaktır. Böylelikle hafif çizgiler giderilebilir ve derin çizgilerin bir miktar hafifleyebilir. Bu tedavi sırasında hastamızdan sigara içmemesi, yeterli su tüketimini gerçekleştirmesi, günlük yaşamda kullandığı nemlendirici ve cilt bakımlarına devam etmesi, güneş koruyucu kullanması istenmektedir. Bu uygulama günlük bakımın devam ettiği süreç içerisinde yapıldığı takdirde daha uzun süreli ve tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Mei Zen kozmetik akupunktur tedavisi kişinin yaşlılık belirtilerini yavaşlatmak ve kırışıklıkların geç oluşmasını sağlamak için de kullanılmaktadır. Bu nedenle de harabiyetin oluşup ilerlemesini beklemeden otuzlu yaşlarda tedaviye başlandığı takdirde yaşlanma belirtilerinin gecikmesi sağlanmış olacaktır.

Sigara içen ve ciltlerini güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş koruyucu kullanmayacak olan, beklentileri botoks ya da cerrahi yüz gerdirme sonucunda olması beklenilen sonuçlar olan kişiler ise tedaviye alınmamaktadır.

Alınan olumlu sonuç kişiden kişiye değişmektedir. İleri yaşlarda alınıacak sonuçlar genç yaşlardaki olanlara göre daha az olmaktadır. Bu durumda harabiyetin ilerlemiş olması en önemli sebeptir. Sonuçlar bazı kişilerde birkaç seansta görülebilirken bazılarında tedavi bitiminde olabilmektedir.

Kliniğimizde “sağlıklı insan” adı verilen Mei Zen kozmetik akupunktur uygulaması yapılmakta olup, bu protokol Amerika ve Avrupa’nın birçok bölgesinde oldukça kabul görmüş ve olumlu sonuç oranı %90 lara varan bir yöntemdir. Bu protokol ile yüz ve/veya boyun estetiği akupunkturu yapılmaktadır.

Tedavi 5 hafta Haftada 2 kez ardından 2 ay ayda bir kez uygulanmaktadır. Elde edilen sağlıklı görünümün korunması için en az her 4-6 ayda bir, haftada 2 uygulama gerekmektedir. 12 seanslık temel tedavi asla aksatılmadan uygulanmak zorundadır. Dolayısı ile aksama olabilecek kişilerin tedaviye başlamaması önerilmektedir.